Mišice medeničnega dna so izredno pomembne, jaaa… si se prijela za glavo, kajne? 1000x slišano, pa še kar ne gre.
Vse življenje nosijo veliko težo, vzdržujejo pravilno lego medeničnih organov, podpirajo mehur, črevo, pri ženskah pa še maternico, sodelujejo pri zadrževanju urina in blata. Po drugi strani pa prispevajo k stabilnosti hrbtenice in medeničnega obroča. In spolnost… ja, pomembne so za spolno doživljanje, za oba spola.
Na slabšanje njihovih čvrstosti pa med drugim vpliva nosečnost, čas po porodu, dvigovanje dojenčkov, malčkov in večjih otrok, pogosto dvigovanje velikih bremen, kronično kašljanje, po operaciji, staranje, nepravilno izvajanje vaj… lahko pa je vzrok disfunkcije nepojasnjen.
Vendar skupne vsemu so disfunkcija, nesamozavest in nehoteno neprijetno uhajanje, ki je lahko kot:
- Urinska inkontinenca
- Fekalna inkontinenca
- Zdrs organov male medenice
- Nepravilnosti polnjenja in praznjenja sečnega mehurja
- Disfunkcija odvajanja blata (zaprtje)
- Seksualna disfunkcija
- Sindromi kronične bolečine
Težave so obvladljive in v veliki meri tudi rešljive. Vendar je za to potrebno vaše delo.
Pogosto se težave nahajajo že v legi mišic medeničnega dna, ker le-te seveda niso tako vidne kot mišice rok, nog ali trebuha. Za te mišice nas ne bo nihče pohvalil, razen morda ginekolog in, upam, fizioterapevtka za ženske bolezni.
Svetujem vam, da se čimprej naročite na pregled pri svojem osebnem zdravniku ali ginekologu, lahko prosite za napotnico. Ga. Darija Ščepanovič je s sodelavci na kliniki v Ljubljani odličen naslov.
Vem in razumem vsako, ki pravi da bo sama uredila zadevo, vendar roko na srce, za te mišice potrebujete strokovno znanje in ne le rek “keglove vaje delam, povsod”.
Žal včasih z laičnimi keglovimi vajami naredimo več škode kot koristi, zato vam podarjam osnovne vaje za vse tiste, ki ste noseče, ki ste takoj po porodu ali tiste, ki imate že vidne težave.
Namen te vaje je:
zgraditi strukturno podporo medenice, dvigniti ploščo levatorja (ang. Levator plate) na višjo lokacijo znotraj medenice, povečati hipertrofijo ter čvrstost mišic medeničnega dna in vezivnega tkiva.
Želim si namreč, da tudi vaše medenične mišice začnejo ponovno delovati pravilno, kot trampolin. Vam pa so trampolin, skoki, kolebnice in vse, kar je povezano s skakanjem, prepovedano, saj s tem le še bolj povečujete pritisk na mišice medeničnega dna. Ne splača se.
Pravilen stisk:
Predstavljaj si, da poskušaš zaustaviti uhajanje vetrov iz črevesja in istočasno zaustaviti curek urina. Občutek je tak, kot da bi hotela “stisniti in dvigniti” navzgor območje okoli zadnjika, nožnice in sečnice.
Kako to preverite, da ste v to 100 % prepričane?
- opazovanje nožnice z ogledalom,
- vstavite palec v nožnico,
- med spolnim odnosom,
- sede na mali žogi,
- pri ginekološkem pregledu.
VAJA vzdržljivosti mišic medeničnega dna
- Mišice stisnete skupaj in potegnete navzgor;
- v tem položaju držite 6 do 8 sekund in nato sprostite.
- Brez zadrževanja dihanja (dihaj normalno in drži visoooko).
- Počakaj 6 do 8 sekund in nato ponovi stisk, zadrži, sprosti.
- Ponovi 4 do 6 serij .
Da bi pridobila moč in vzdržljivost mišic medeničnega dna, moraš vaje izvajati tri do petkrat na dan, in to vsak dan. Kot tuširanje in hranjenje.
Za strokovno pomoč in podporo pri vadbi krepitve mišic medeničnega dna, stabilizacije medenice in dvig tvoje notranje in zunanje samozavesti sem ti na voljo na skupinskih treningih v živo (Sežana ali Ljubljana).
V kolikor presodiš, da potrebuješ individualno obravnavo, sem ti na voljo za brezplačen 15 min strokovni posvet, kjer lahko skupaj ugotoviva, kaj bi bilo zate najbolje.
Rezerviraj si svoj termin tukaj.
Verjamem vate!
Andreja Gulič
osebna trenerka za tvoj trebuh, medenično dno in samozavest
Nedavni komentarji